Konsolidacja kredytów polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno zobowiązanie. Wówczas co miesiąc mamy do spłacenia tylko jedną ratę, w banku z którym zdecydujemy się podpisać umowę. Jednak tylko szczere chęci nie wystarczą by skorzystać z konsolidacji. Konieczne będzie tutaj rozpatrzenie wniosku przez bank, ocena zdolności kredytowej kredytobiorcy i dopełnienie wszystkich formalności.


Co jest ważne dla banku?


Na wstępie bank oceni naszą zdolność kredytową. W danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej bank znajdzie niezbędne informacje na temat naszej historii kredytowej. Dowie się między innymi jakie posiadamy zobowiązania, jaka jest ich wysokość, w jakich bankach i w jakiej walucie są zawarte, a także ile jeszcze pozostało do spłaty. Aby historia kredytowa była korzystna warto spłacać wszystkie raty w terminie, co będzie świadczyć o naszej rzetelności. Bank poprosi także o dostarczenie wszystkich umów kredytowych jakie posiadamy. Po ich analizie podejmie decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego.


W jaki sposób bank wypłaci kredyt?


Kredyt konsolidacyjny jest bardzo specyficzny, ponieważ pieniądze nie wpłyną na nasze konto. To bank spłaci wszystkie zobowiązania kredytobiorcy w innych bankach. Nam pozostaje już tylko spłata jednej raty w konkretnym banku. Jest jednak jeden wyjątek. A mianowicie, większość banków proponuje skorzystanie z dodatkowej gotówki do kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście musi nam na to pozwolić zdolność kredytowa. W takiej sytuacji ta dodatkowa kwota wpływa już bezpośrednio na nasze konto i możemy ją wykorzystać w dowolny sposób. Zanim jednak skusimy się taką ofertą warto przemyśleć, czy faktycznie jest nam niezbędna dodatkowa gotówka. W praktyce jest to kolejne zobowiązanie do spłaty. Jego rata jest już uwzględniona w racie kredytu konsolidacyjnego, ale przecież i tak trzeba ją spłacić. Dbając o własny portfel warto z bankiem negocjować na przykład wysokość prowizji. Im niższe koszty obsługi kredytu tym lepiej dla nas.


Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny jest kredytem dostępnym w bankach, w związku z tym skonsolidować można tylko inne produkty bankowe: kredyty, pożyczki, karty kredytowe, czy też limit w koncie. Nie ma możliwości włączenia tutaj produktów z parabanków takich jak chwilówki czy szybkie pożyczki. Poza tym konsolidacja nie zawsze jest opłacalna. Trzeba tu zwrócić uwagę na wysokość odsetek, które trzeba zapłacić. Jeśli ich suma będzie wyższa niż suma wszystkich zobowiązań, lepiej poszukać innego rozwiązania.