20151222-1__19_.jpg
Bez wątpienia kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych kredytów i produktów, jakie banki oferują w ogóle. Można go przeznaczyć na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny, czyli niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to więc przede wszystkim rozwiązanie skierowane do gospodarstw domowych. Środki z kredytu mogą być przeznaczona choćby na zakup nowego sprzętu AGD, czy na zorganizowanie wyjazdu urlopowego. Dowolność jest tu bardzo duża. Oczywiście kredyt to dodatkowe koszty w postaci odsetek i zobowiązanie, które musi być podejmowane z namysłem. Jednak możliwość realizowania wydatków od ręki jest bardzo dużym ułatwieniem w wielu przypadkach. Trzeba po prostu dobrze wybrać ofertę kredytową.

Jak wybrać kredyt?

Kredyt to przede wszystkim dodatkowe koszty, więc niskie oprocentowanie to jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę przy wyborze kredytu. Jest to oczywiście słuszne podejście, ale nie można na tym poprzestać, ponieważ z kredytem są często związane jeszcze inne koszty, takie, jak różne prowizje, czy opłaty manipulacyjne. Przy wstępnej ocenie atrakcyjności oferty, czy porównywaniu ofert pod kątem kosztów, dość dobrym wskaźnikiem jest rrso, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która wskazuje koszty kompleksowo, uwzględniając zarówno oprocentowania, jak i opłaty dodatkowe. Warto też zwrócić uwagę, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Oprocentowanie stałe to pewność wysokości oprocentowania, ale zmienne oprocentowanie choć z jednej strony niesie ryzyko podniesienia kosztów jest również szansa na niższe koszty w przypadku obniżki stóp procentowych. Oprócz kosztów trzeba również zwrócić uwagę na warunki spłaty kredytu. Chodzi głównie o ilość oraz wysokość rat, a także ewentualna możliwość ustalenia z bankiem indywidualnych warunków spłaty.

Warunki otrzymania kredytu

Kredyt gotówkowy, jak każdy inny kredyt w banku jest obwarowany pewnymi warunkami, które trzeba spełnić, aby go otrzymać. Trzeba posiadać tzw. zdolność kredytową, co w jakimś stopniu zagwarantuje bankowi, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt. Na ocenę zdolności kredytowej przez bank składają się różne czynniki, takie, jak wysokość i regularność dochodów, zabezpieczenie kredytu, na przykład przez podżyrowanie przez inną osobę oraz historia kredytowa w BIK.