WstępW dzisiejszych czasach posiadanie własnego środka transportu jest niezwykle istotnym czynnikiem. Osoby mające własne pojazdy są niezależne od innych środków lokomocji oraz mogą liczyć na komfort podróży niespotykany np. w autobusach - zarówno miejskich, jak i międzymiastowych. Zakup samochodu nie jest jednak łatwy - współczesny rynek pojazdów oferuje bardzo szeroki zakres wyborów, począwszy od samochodów najtańszych, a skończywszy na pojazdach dostępnych w salonach, aby spełnić swoje marzenie wejdź na 17bankow.com/kredyty-samochodowe. Cena samochodu przede wszystkim zależy od jego stanu technicznego, zatem należy rozważyć dwie opcje: kupujemy auto tanie, tzn. w “średnim” stanie technicznym oraz liczymy się z możliwością pojawienia się późniejszych kosztów wynikających z usterek lub decydujemy się na pojazd całkowicie nowy. Warto dodać, iż wspomnianym “pojazdem” mogą być także inne środki lokomocji, takie jak np. skuter, quad, traktor czy nawet przyczepka.Różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a samochodowymKredyt gotówkowy jest ogólnym sposobem finansowania potrzeb materialnych, nie istnieje konieczność informowania instytucji bankowej o celu zaciągniętego zobowiązania. Kredyty samochodowe są z kategori kredytów celowych. Oferty z tej kategori pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego tylko i wyłącznie na cel ustanowiony zarówno we wniosku, jak i w umowie.Rodzaje kredytów samochodowychKredyt samochodowy należy podzielić na następujące typy:
  • standardowy - polega na regularnej spłacie raty, w której skład wchodzi zarówno kapitał, jak i odsetki. Okres spłaty całości zobowiązania jest zapisany w umowie kredytowej. Standardowy kredyt samochodowy jest po części odpowiednikiem kredytu gotówkowego, jednak w przypadku kredytu samochodowego standardowego może się zdarzyć konieczność posiadania wkładu własnego, który jest określany indywidualnie.

  • jednoratowy (nazywany również: 50/50 lub 60/40) - nakazuje na kredytobiorcę przekazanie wkładu własnego, który powinien wynosić 50% lub 60% wartości planowanego do zakupu pojazdu. Zgodnie z nazwą kredyt jest jednoratowy - tzn. wszystkie pozostałe środki do spłaty, kredytobiorca jest zobowiązany uregulować w pojedynczej transzy, w zakresie czasowym, który jest zapisany w umowie kredytowej. Zaletą kredytu samochodowego jednoratowego jest brak oprocentowania.

  • balonowy - rodzaj kredytu samochodowego, który podzielony jest na trzy etapy: wpłata wkładu własnego (stanowi ok 10% wartości pojazdu), spłata rat posiadających jednakową wysokość oraz rozliczenie ostatniej - najwyższej raty. Kredyt samochodowy balonowy udzielany jest na krótki zakres czasowy, nie przekraczający 60 miesięcy.