Zdolność kredytowa to zgodnie z branżowymi i prawnymi standardami obsługi zadłużenia sprawa absolutnie obowiązkowa. Braki w zdolności kredytowej pochodzą najczęściej z opóźnień, ze złego prognozowania aktualnych dochodów, często z niewiedzy o dotrzymaniu niektórych warunków umowy. Co robić w przypadku wykazania słabej zdolności kredytowej przez osobę fizyczną?

Współpraca z bankiem przy słabej zdolności kredytowej jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Bank może zaproponować weksel in blanco lub wprowadzenie żyranta, poręczyciela umowy kredytowej. Weksel in blanco to spore ryzyko, bo w razie wpadki ze spłatą bank przekazuje papier wartościowy do windykacji, praktycznie bez dodatkowych formalności. Najbezpieczniejszy układ to żyrant, ponieważ w ten sposób łączysz zdolność kredytową z kimś wiarygodnym ekonomicznie.

Największe marki pożyczkowe w sektorze pozabankowym dysponują ofertami chwilówek bez sprawdzania BIK, znajdziesz je także na 17banków.com. Monitorują natomiast rejestr BIG odnoszący się bardziej do zobowiązań pozabankowych. Pominięcie BIK to dobry pomysł i nie narażasz się przy tym na dodatkowe opłaty, ponieważ w prawie występuje ograniczenie kosztów pozaodsetkowych. Pamiętaj, że oferta firmy pożyczkowej, która mówi o pominięciu BIK nie oznacza automatycznego przydzielenia pieniędzy. Analiza wiarygodności występuje w każdym przypadku. Po prostu niektóre materiały marketingowe wprowadzają w błąd i najczęściej zajmuje się nimi UOKiK. Nie ma to jednak zbytniego wpływu na obsługę zadłużenia dla osoby fizycznej.

Akceptacja umów cywilnoprawnych w umowach chwilówek to powszechna sprawa. Systematyczne podpisanie umowy o dzieło, czy zlecenie daje przewagę w budowaniu wiarygodności.

W małżeństwie dochodzi do naturalnego połączenia zdolności kredytowej partnerów, oczywiście bez zakładania rozdzielności. To szansa, aby w sensowny sposób ukryć błędy w dotychczasowym regulowaniu zobowiązań.

Na zakończenie

Zadbaj skutecznie o zdolność kredytową, ponieważ dostęp do taniego kredytu przydaje się w nieoczekiwanym sytuacjach.