Każdy z nas z pewnością marzy o kupnie nowego auta, niestety nie każdego stać na to aby spełnić to marzenie bez zadłużania się na długie lata. Jak się jednak okazuje aby kupić dobry samochód, niekoniecznie trzeba udawać się do salonu z nowymi modelami. Polski rynek motoryzacyjny jest całkiem nieźle zaopatrzony, a za sprawą tego, każdy nawet najbardziej wymagający fan motoryzacji znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb i taki który zaspokoi wszystkie oczekiwania. Zanim jednak zaczniemy poszukiwania musimy określić kilka podstawowych cech, które chcemy mieć w swoim nowym aucie i na ich podstawie szukać samochodu.

Jeżeli kreślimy swoje potrzeby i wymogi z pewnością ułatwi nam to samo znalezienie interesującego nas modelu, a przy tym pozwoli również oszacować kwotę, jaka będzie nam potrzebna na jego zakup. Jest to istotne, zarówno w sytuacji, kiedy odkładamy pieniądze na samochód, oraz w sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni pożyczyć wymaganą kwotę.

Auto i co dalej?
Jeżeli już wybraliśmy swoje wymarzone auto, mamy konkretny upatrzony model z wyposażeniem dokładnie takim, o jakim marzyliśmy. Wówczas stajemy przed mniej przyjemna kwestia zakupu, czyli zapłatą. Prawda jest taka że auto zmieniamy stosunkowo rzadko zazwyczaj jest to decyzja podejmowana na kilka lat więc raczej nie powinniśmy w tej kwestii oszczędzać i wybrać model dokładnie z naszymi oczekiwaniami i tai który spełni nasze marzenia. Szukając pieniędzy na zakup samochodu naszych marzeń mamy do wyboru kilka możliwości. Kilka komisów samochodowych i innych instytucji zajmujących się sprzedażą aut organizuje możliwość ratalnego zakupu samochodu, biorąc na siebie większość formalności. Jest to rozwiązanie idealne, bowiem kierowca może niemal od początku cieszyć się swoim nabytkiem, na spokojnie spłacając raty za swój pojazd.

Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości mamy kilka opcji na znalezienie pieniędzy. Pierwszą z nich jest bank. Każdy z banków posiada kilka różnych rodzajów kredytu, o różnej wysokości kwoty oraz różnorodnej ilości rat do spłaty, dzięki czemu można wybrać wariant najbardziej preferencyjny dla siebie oraz taki który spełni nasze oczekiwania. Wnioskując o kredyt, musimy złożyć komplet dokumentów, w tym przede wszystkim zaświadczenia o wysokości dochodów. Jest to jeden z najważniejszych wymogów banków udzielających kredytu, dlatego też niektóre osoby na przykład zatrudnionych „na czarno” nie mogą skorzystać z oferty banku. Dla takich osób jest jeszcze inne rozwiązanie gdyż istnieją biura pożyczkowe, znane również jako „chwilówki” które umożliwiają zaciągnięcie kredytu bez zdolności kredytowej. Niestety instytucje te nie zawsze cieszą się dobrą opinią, starające się na nowo odbudować zaufanie klientów. Oferta tych instytucji kierowana jest do osób które nie mogących otrzymać kredytu bankowego. Uproszczone formalności plus całkiem wysoka kwota pożyczki działa na korzyść biur pożyczkowych. Decydując się jednak na takie rozwiązanie powinniśmy być niezwykle ostrożni. Uwagę powinniśmy zwrócić zwłaszcza na kwestie związane z wysokością oprocentowania oraz dodatkowymi opłatami.

Jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt?
Wybierając kredyt na samochód powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii które mogą okazać się bardzo ważne. Przede wszystkim zastanówmy się nad wysokością kwoty, jaka nas interesuje, oraz ilością rat do spłaty, która będzie dla nas optymalna. Zapoznajmy się z dostępnością oferty banków i biur pożyczkowych i porównajmy je ze sobą za pomocą dostępnych sieci porównywarek kredytów.