Obecnie większa część społeczeństwa jest zadłużona. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie dzięki różnego rodzaju kredytom i pożyczkom możemy sobie pozwolić na nowy telewizor, samochód, czy też mieszkanie. O ile jednak spłata rat nie jest problemem i nie nadwyręża domowego budżetu, to wszystko jest w porządku. Niestety spory procent osób zadłużonych nie radzi sobie ze spłatą kredytu i aby zapłacić ratę zaciąga kolejny kredyt. Jest to prosta droga to wpadnięcia w spiralę zadłużenia a spłata kilku kredytów to bardzo duże obciążenie finansowe. Gdy sytuacja jeszcze nie wymknęła się nam spod kontroli warto rozważyć tak zwaną konsolidację kredytów, która pozwoli nam uporać się ze spłatą wielu rat, dobre podejście do tego tematu znajdziesz na portalu kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info.

O co chodzi w konsolidacji?
Konsolidacja kredytów to połączenie wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Dzięki temu zamiast wielu rat spłacanych w różnych bankach mamy tylko jedną ratę w banku, który udzielił nam konsolidacji. W ten sposób spłacamy tylko jeden kredyt, a co ważne, okres kredytowania może zostać wydłużony. Dzięki konsolidacji kredytów możemy spłacić takie zobowiązania jak: kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy, kartę kredytową, zadłużenia powstałe w bieżących rachunkach a także kredyt ratalny. Jednak konsolidacja nie zawsze okazuje się korzystna. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Kredyt konsolidacyjny nie dla każdego.
Aby bank nie odmówił nam konsolidacji kredytów, decyzję należy podjąć odpowiednio wcześnie. Jeśli jesteśmy już w sytuacji gdy zalegamy ze spłatą zobowiązań, bank na pewno nie rozpatrzy pozytywnie naszego wniosku. Dzięki bardzo dobrej historii kredytowej, czyli braku zaległości w spłacie zobowiązań możemy liczyć na kredyt konsolidacyjny. Bank sprawdza historię kredytową każdego klienta w Biurze Informacji Kredytowej i na pewno nic się nie ukryje. Dlatego też kredytobiorcy, którzy nie spłacają rat w umownym terminie nie mogą liczyć na kredyt konsolidacyjny.

Na co zwrócić uwagę?
Najważniejszą sprawą przy wyborze kredytu konsolidacyjnego powinny być oczywiście oszczędności. W związku z tym, bardzo ważnym wskaźnikiem jest tutaj całkowity koszt kredytu. Jest to kwota, która wskaże nam ile w całości będzie nas kosztował kredyt. Wlicza się w nią kwotę kredytu, prowizję banku, ubezpieczenie i sumę odsetek. Nie mniej ważna jest wysokość comiesięcznej raty. Aby móc podreperować domowy budżet, musi być ona niższa niż całkowita kwota dotychczasowych zobowiązań.