Jeżeli depozyt wszedł do oddziału banku, jest on przetwarzany tak samo jak środki które masz w bankomacie, co oznacza, że w wielu bankach, tylko określona kwota jest od razu dostępna do pobrania lub jako zastaw kredytu (chyba że jest to konto firmowe lub klient ma jakąś inną umowę z bankiem).

Nie jestem prawnikiem, a ten artykuł jest to moja opinia na podstawie mojego doświadczenia, jeśli chcesz znać bardziej szczegółowe informacje tego należy skonsultować się z prawnikiem. Tak samo jeśli potrzebujesz porady prawnej w dziedzinie lokat bankowych.

Jedyna różnica między lokatą bankową i środkami na koncie to czas dostępu. Kontrole zwykle nie są przetwarzane indywidualnie w banku, w którym zostały one zdeponowane Wiele banków ma określony czas do przetwarzania wniosków odnoszących się do wyciągnięcia środków z lokat. W bankomacie taki stan rzeczy dzieje się automatycznie. Powodem późniejszego dojścia do lokat bankowych jest to, że zwykłe, zdeponowane czeki są skanowane przy bankomacie, podczas gdy złożone w banku nie są skanowane, dopóki nie zostaną przetworzone osobiście przez pracownika banku.

Jeśli ktoś chce mieć natychmiastowy dostęp do pełnej kwoty zdeponowanego czeku, trzeba sprawdzić jakie są reguły z tym związane w danym banku, a następnie wpłacić gotówkę na własny rachunek.

Przy wpłacie można poprosić kasjera bankowego, aby zasilił wszystko, od razu jednak pracownik banku zrobi to tylko wtedy, gdy wniosek płatnika przechodzi przez ten sam bank, w którym został on początkowo złożony. Jednak nawet jeśli lokata bankowa jest złożona w tym samym banku, każdy oddział jest uważany za oddzielny typ banku, w odniesieniu do bycia płatnikiem i depozytariusz, przez co znów to może trwać nieco dłużej.

Oczywiście wszystko ma drugą stronę, jeśli chce się uzyskać pełny kredyt dla danej lokaty. Gdy klient ma już wystarczająco dużo środków w depozycie na pokrycie czeku lub w przypadku, gdy rachunek jest podłączony do linii kredytowej – wtedy cała procedura będzie się odbywać nieco szybciej.

Typowe kredyty bankowe i wszystkie depozyty dokonane przed 9 wieczorem, a także wszystkie lokaty bankowe wykonane przed 16 po południu mają pierwszeństwo. Środki są zazwyczaj dostępne do południa następnego dnia roboczego. Choć depozyty te zostaną ujęte w księdze głównej banku od razu, pełna wartość depozytów zwrotnych często nie jest jeszcze dostępna w dniu wpłaty. Pełna wartość czeku jest zwykle dostępna około 1-3 dni później.

Po bardziej szczegółowe informacje można udać się do dowolnego oddziału danego banku.