Rynek kredytów gotówkowych jest ogromny. W branży pojawiają się nie tylko banki detaliczne, ale mnóstwo krajowych parabanków, a także panele pożyczek społecznościowych. Coraz więcej osób podpisuje nawet umowy cywilne o wydanie dodatkowych pieniędzy na potrzeby czysto konsumpcyjne. Porównywanie kredytów gotówkowych to niezwykle opłacalna strategia, ale pojawia się oczywiście pytanie, w jaki sposób robić to właściwie, zgodnie z ekonomicznymi, nowoczesnymi zasadami? W artykule poznasz w formule od A do Z optymalne założenia dotyczące porównywania pożyczek krótkoterminowych i w ten sposób nie narazisz się na liczne problemy ekonomicznie.

Jak właściwie podchodzić do porównywania kredytów gotówkowych na rynku?

Przede wszystkim nie warto wierzyć wszystkim bezpłatnym porównywarkom kredytów krótkoterminowych, ponieważ wiele z nich ma po prostu komercyjne przeznaczenie. Oprocentowanie też nie jest wskaźnikiem pełnym. Banki i parabanki oczywiście podają RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, ale to zazwyczaj tylko tyle. RRSO to niestety nie wszystkie koszty. Przy wielu kredytach gotówkowych występują inne koszty, chociażby za uruchomienie rachunku czy za dopisanie czegoś w przyszłości do podstawowej umowy kredytowej. O takich kosztach rzadko się rozmawia. Nawet najtańszy kredyt gotówkowy po uwzględnieniu praktycznie wszystkich kosztów to mniej więcej 20-30% oprocentowania rocznego i to w banku detalicznym. W parabankach sytuacja wygląda znacznie gorzej, czyli na poziomie od kilkudziesięciu do setek procent rocznie. Nie tylko oprocentowanie liczy się w aspekcie porównywania kredytów gotówkowych. Trzeba jeszcze rozpatrzyć, czy masz w ogóle formalne zabezpieczenia. W banku detalicznym jest zawsze bezpieczniej niż w parabanku, chociażby ze względu na wakacje kredytowe. Odpowiedz też na pytanie, czy musisz zakładać rachunek osobisty, aby móc wykonać przelew za kredyt gotówkowy.

A co ze stopami procentowymi?

Zwróć na ten punkt szczególną uwagę. Banki muszą stosować się do stóp procentowych zarządzanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli masz nieprzyjemne wahania przy ratach kredytu lub ich skala się po prostu zmienia na niekorzyść zobacz, czy przypadkiem nikt nie manipuluje stopami procentowymi w twojej umowie. Takie przypadki niestety na krajowym rynku kredytowym już się zdarzały. Samodzielne porównywanie kredytów gotówkowych to niezwykle korzystna lekcja ekonomiczna dająca większe bezpieczeństwo podczas podpisywania umowy. Wykorzystaj koniecznie wskazany potencjał.